הידרותרפיה לכלבים – שפע של יתרונות

November 05 2023Oded B

הידרותרפיה היא בעצם סוג של שימוש טיפולי במים, כאשר טיפול זה בדרך כלל מיועד עבור טיפול במצבים רפואיים, כולל מצבי שלד ומצבי שרירים מסוימים. הטיפול הזה משמש כבר שנים רבות בבני אדם ובעלי חיים כאחד, אבל במהלך השנים האחרונות, הטיפול הופך יותר ויותר פופולרי אצל כלבים. לטיפול זה יכולות להיות יתרונות רבים עבור חברינו המכשכשים בזנבותיהם, במיוחד אלה עם כאבים כרוניים או בעיות תנועה – קראו כאן את המידע המלא.

מה זה הידרותרפיה באופן כללי ולכלבים בפרט?

במילים פשוטות, הידרותרפיה לכלבים כוללת סדרה של תרגילים ופעילויות המבוצעות במים בפיקוח של מטפל מיומן. בהקשר של כלבים באופן ספציפי, התרגילים מותאמים בדרך כלל לצרכיו הספציפיים של כל כלב ויכולים לכלול שחייה, הליכונים-מימיים ופעילויות נוספות באמצעות ציוד מיוחד. למעשה, הציפה וההתנגדות של המים הם מה שמייצרים את האימון בעל ההשפעה, ככה שהאימון פועל מבלי להעמיס על המפרקים והשרירים. בד בבד, הטיפול עדיין מספק דרך יעילה לבניית כוח. יש לציין, בחלק ממכוני ההידרותרפיה קיימים גם מחשבים מיוחדים אשר מסונכרנים במהלך הטיפול, מה שמאפשר להתאים אותו אישית לצרכים של הכלב ולסוגי הפגיעות שלו.

היתרונות של הידרותרפיה לכלבים

הידרותרפיה לכלבים כוללת כמה וכמה יתרונות חשובים במיוחד, הנה הם לפניכם:

  • שיכוך כאבים: התנועות העדינות והמים החמים יכולים לספק הקלה בכאב לכלבים הסובלים ממצבים כמו דלקת פרקים, בעיות של מפרק הירך או כלבים המחלימים מניתוח. זאת, מכיוון שהציפה של המים מורידה משקל מהמפרקים ומפחיתה לחץ על אזורים כואבים.
  • שיפור מסת שריר: הידרותרפיה מסייעת בבניית כוח בשרירים שעלולים להיחלש עקב פציעה או מחלה. באופן כללי, ההתנגדות של המים מספקת אימון מאתגר שיכול לסייע בשיפור מסת השריר והכוח הכללי.
  • חיזוק ניידות ותנועה: עבור כלבים עם בעיות תנועה וניידות, הידרותרפיה יכולה לשפר את טווח התנועה במפרקים ובשרירים שלהם.
  • התאוששות מפציעות וניתוחים: לאחר ניתוח או חלילה פציעה, הידרותרפיה יכולה לעזור להאיץ את תהליך ההחלמה. זאת, על ידי יצירה של סביבה בטוחה ומבוקרת לשיקום. כושר הציפה של המים, הוא בעצם מה שמסייע בהפחתת נשיאת המשקל באזורים פצועים. לכן, הציפה מאפשרת תנועה קלה יותר וריפוי מהיר יותר.

לסיכום, האם הידרותרפיה מסייעת בהפחתת משקל הכלב?

אכן כן, השמנת יתר היא בעיה שכיחה אצל כלבים שעלולה להוביל לבעיות בריאותיות שונות, כאשר הידרותרפיה יכולה להיות דרך מצוינת לעזור לכלבים הסובלים מבעיה זו. ניתן לרדת במשקל תוך הימנעות מהעומס על המפרקים והשרירים, בעוד כי טיפול זה מגיע לרוב עם תרגילים סטנדרטיים שמבוצעים דווקא על אדמה יבשה (לא במים). עם זאת, לפני אילוף כלבים או הידרותרפיה, חשוב לוודא שהכלב אינו סובל מבעיה כלשהיא אשר נובעת מתוך עודף המשקל. למשל, אם הכלב סובל מעומס על המפרקים עקב השמנת יתר, ייתכן שכלל הטיפול יועבר במים. נסיים עם הפרט הבא, שימו לב, שכל כלב מצריך את שיטת הטיפול המתאימה לו. לכן, ההמלצה הכי טובה היא להתחיל עם בדיקת וטרינר, ומשם להמשיך לטיפול הרצוי.

Share: